Saite uz jauno versiju saglabāsies vietnes apakšā
Laika ziņas

Ešburna


Apmācies
+6°C
0m/sek.
Bezv.
764mm Hg
55%
4°Cūdens

Prognožu precizitāte. Vai mēs tiekam mānīti?


Kāpēc prognozēs trijām un vairāk diennaktīm ir tik krasa temperatūru atšķirība, piemēram, no -11 līdz -28?

Prognozes tiek noteiktas četras reizes diennaktī un katru reizi tiek izmantoti paši jaunākie dati no visas pasaulus meteostacijām. Tieši tik pat reizes laika ziņas tiek atjaunotas mūsu vietnē. Ja atmosfēras stāvoklis Jūsu pilsētā ir stabils, tad katra jauna prognoze īpaši neatšķiras no iepriekšējās un Jūs neievērojat šīs izmaiņas. Strauji izmainoties laikam, piemēram, atmosfēras frontes pārvietošanās gadījumā, neviens no pasaulē pastāvošajiem prognozēšanas modeļiem nespēj samērā precīzi noteikt laiku ilgākam preiodam par 3 dienām. Visticamāk, ka fronte pāries, bet izskaitļot precīzus laika apstākļus diemžēl nav iespējams. Tāpēc arī laika prognoze konkrētam periodam var strauji mainīties, ja fronte vēl nav aizgājusi, tad būs vēl silti, bet ja jau ir garām, tad būs auksti. Tas ir pamatojums, kāpēc vienas prognozes gadījumā dienā sagaidām -11, bet jaunāka prognoze liecina par -29. 
Apdzīvotajā vietā X vietne Gismeteo prognozē -1 -4, bet citi informācijas avoti prognozē ievērojami siltāku vai aukstāku laiku. Kam lai tic? 
Prognozes precizēšana vietnē Gismeteo notiek 4 reizes diennaktī. Lūdzu, apmeklējiet mūsu lapu biežāk, lai Jūs būtu informēti par pēdējām laika prognožu izmaiņām. 
Vietne Gismeteo pilsētā X uzrāda +17, bet mūsu termometri liecina par -20. Kas notiek?
Iespējams, ka ir ievadītas nepareizas Jūsu pilsētas koordinātes. Cits variants - sabojāta meteostacija. Lūdzu, rakstiet mums, mēs pārbaudīsim. 
Kāpēc ziemā un pavasarī bieži pieļaujat kļūdas - pat par 10 grādiem un vairāk? 
Izmantojamais prognožu modelis ne vienmēr korekti nosaka sniega segas stabilitātes robežas, tāpēc izkūstot sniegam pavasarī un rodoties stabilai sniega kārtai rudenī, bieži rodas šādas atšķirības.  Parasti šādas atšķirības nedēļas laikā pēc sniega izkušanas/ uzsnigšanas netiek vairāk konstatētas.
Ir apmācies un nedaudz snieg, bet jūsu prognozē skaidrs laiks un tā jau vairākas dienas. Kā lai jums tic?
Dažos gadījumos, parasti tas notiek pavasarī un rudenī, anticiklonā notiekošās inversijas rezultātā veidojas zema plāna mākoņu zona, kas bieži vien slikti padodas laika modelēšanai un tāpēc arī rodas šāda ilgstoša kļūda. Mēs īstenojam pētījumus, lai varētu novērst šādas kļūdas. Problēma atrisinās, kad anticiklons aiziet vai arī izkliedējas.  
Kāpēc prognozes 7 un 10 dienām bieži nesakrīt? 
Lai aprēķinātu prognozes 7 un 10 dienām, tiek izmantoti dažādi hidrodinamiskie modeļi un interpolācijas metodes.  Tēpēc laika ziņas var nedaudz atšķirties. Modeļu precizitāte desmit dienām ir ievērojami zemāka, tāpēc šādas prognozes var izmantot tikai aptuvenai orientācijai.
Kāpēc prognozes nav precīzas?
Pastāv ļoti daudz faktoru, kas konkrētajā vietā un attiecīgajā laika posmā nosaka laika apstākļus. Diemžē šobrīd izmantojamie datu ieguves tīkli un prognožu modeļi nav spējīgi precīzi raksturot laika apstākļus konkrētā vietā.  
Pie mums pilsētā X valda karstums un spīd saule, bet jūs norādāt lielu aukstumu un apmākušos laiku - pie tam vēl sadaļā "Laiks aiz loga". Būtu vizmaz pa logu paskatījušies!
Mums nav savi laika vērotāji visās pilsētās. Datu iegūšanai izmantojam mērījumus, ko veic profesionālas meteoroloģiskās stacijas. Gadās ka datu kodēšanas un pārsūtīšanas procesā ieveļas kļūdas. Notiek kļūdas arī publicējot laika ziņas vietnē.
Vietni apmeklēju jau ilgāku laiku, bet prognozes gandrīz nekad nesakrīt!
Ja tiek novērotas sistemātiskas novirzes, tad laikam Jūsu pilsētai ir dažas mikroklimatiskās īpašības, kuras globālie atmosfēras modeļi neņem vērā. Tādā gadījumā ir nepieciešamas korekcijas, kas izriet no personīgās pieredzes. Ja laika apstākļu neatbilstībā nav novērojams sistemātiskums, tad visticamākais skaidrojums ir subjektīvisms: sliktais vienmēr ilgāk paliek atmiņā, nekā labais. Vēlamies atgādināt, ka sniegtais pakalpojums ir 100% automatizēts un dati pirms publicēšanas netiek vizuāli pārbaudīti no profesionālo sinoptiķu puses. 
Man sasala dārzeņi, samirka dēļi, salija veļa, nepaņēmu lietussargu un saslimu. Kāpēc publicējat nepatiesu informāciju?
Mēs nepretendējam uz oficiālā informācijas avota lomu (kas, starp citu, arī nereti vien kļūdās). Tas ir bezmaksas pakalpojums ar ierobežotu atbildību.